Engelli ve Yaşlı Bakım Elemanı ile Gerontolog Meslek Standartlarına Dair Görüşler Alınmaktadır

11 Aralık 2013 tarihinde Genel Müdürlüğümüz ile Mesleki Yeterlilik Kurumu arasında ‘‘Engelli ve Yaşlı Bakım Elemanı ve Gerontolog” mesleklerine ilişkin standardın hazırlanması amacıyla işbirliği protokolü imzalanmıştır. Protokol kapsamında nihai olarak öncelikle bakım hizmeti alan bireylerin memnuniyetinin artırılması hedeflenmektedir. Yapılan çalışmalar ile bakım alanında çalışan meslekler, eğitim seviyesine göre tasniflenerek mesleki standartlarının oluşturulması planlanmıştır.
 
İmzalanan Protokol kapsamında yer alan seviye tanımlarında referans alınan Avrupa Yeterlilik Çerçevesinde, sekiz yeterlilik seviyesi bulunmaktadır. Her bir seviye belli bilgi, beceri ve yetkinliklerin bileşiminden oluşmaktadır. Bu seviyeler, en temel öğrenme seviyesinden (seviye 1) en üst düzey öğrenme seviyesine kadar (seviye 8) geniş bir alanı kapsamaktadır. Seviye 3 ilköğretim, seviye 4 lise, seviye 5 ön lisans ve seviye 6 ise lisans seviyesine işaret etmektedir.

Genel Müdürlüğümüz ile ortak paydaşlar tarafından hazırlanan taslak metinler meslek standartlarına son şeklini vermek ve standartların kalitesini arttırmak üzere görüşe çıkarılmış olup, aşağıdaki linkten ulaşılabilmektedir.

Engelli ve Yaşlı Bakım Elemanı ile Gerontolog Meslek Standartlarına İlişkin Detaylı Bilgi İçin TIKLAYINIZ...


Sonraki Sayfa: Özel Bakım Merkezleri Hakkında İl Müdürlüklerine Duyuru

Önceki Sayfa : YAŞLI DOSTU KENTLER SEMPOZYUMU 26-27 Kasım 2015