"Kamu kurumlarında daha fazla ve daha iyi şartlarda engelli memur istihdamı, devletimizin son yıllarda önemle üzerinde çalıştığı bir sosyal politikadır"


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan Hanımefendi, "Kamu kurumlarında daha fazla ve daha iyi şartlarda engelli memur istihdamı, devletimizin son yıllarda önemle üzerinde çalıştığı bir sosyal politikadır" dedi.

Emine Erdoğan Hanımefendi, engelli vatandaşların kamu kurum ve kurumlarına Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı (EKPSS) ve kura yöntemiyle yerleştirilmesi için ATO Congresium'da düzenlenen törene katıldı.

Buradaki konuşmasında, Türkiye'nin ilk engelliler kanununun 2005'te çıkarıldığını anımsatan Erdoğan, 2012'de ise dünyada bir ilke imza atılarak engellilerin eğitim seviyesi ve engel gruplarına uygun sınavlara tabi tutulup şeffaf bir yöntemle uygun kadrolara yerleştirilmeye başlandığını vurguladı.

Bu uygulamayla engellilere aynı zamanda dilediği yere tayin hakkının getirildiğini aktaran Erdoğan, "Kamu kurumlarında daha fazla ve daha iyi şartlarda engelli memur istihdamı, devletimizin son yıllarda önemle üzerinde çalıştığı bir sosyal politikadır" ifadesini kullandı.

- "Aslolan zihinlerdeki engeli kaldırmaktır"

Devletin, "İnsanı yaşat ki devlet yaşasın" düsturuyla tüm vatandaşların eşit haklardan yararlanmasını sağlama gayretinde olduğunu belirten Emine Erdoğan Hanımefendi, şöyle konuştu:

"Sadece kamuda değil, özel sektörde de, engelli istihdamı teşvik edilmektedir. Engelli çalıştıran işverenlere prim teşviki sağlanmaktadır. Ayrıca, girişimcilik eğitimi alan ve kuracağı meslekte eğitim almış engellilerden kendi işini kurmak isteyenlere hibe desteği verilmektedir. Spordan sanata çok farklı alanlarda engelli kardeşlerimizin başarılarına şahit oluyoruz. Bu hepimizi gururlandırıyor. Göğsümüzü kabartan uluslararası başarılar, dünyanın dört bir yanında bayrağımızı dalgalandırıyor. Buradan da şu sonuç çıkıyor; aslolan zihinlerdeki engeli kaldırmaktır. Bu engeller kalktığında yapılamayacak hiçbir şey yok. Engelleri aşmak, bir inanç meselesidir. Engelli kardeşlerimizin toplumsal hayata sorunsuz biçimde katılımını sağlamak için ortak bir bilinç geliştirmeliyiz. Yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları ve medya, bu farkındalığın öncüleridir."

- "Bütün iyi hasletler sevgiden doğar, sevgiyle büyür"

Emine Erdoğan Hanımefendi, sadece güçlünün ayakta kaldığı değil, herkesin insanca yaşadığı bir toplumsal düzenin tesis edilmesinin önemine değinerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sokaklarımızı, okullarımızı, toplu taşıma araçlarımızı yeniden düzenleyerek, engelleri tamamen kaldırmalıyız. Engeli olan kardeşimizin yaşadığı zorluklar sadece onların hayatını değil, en yakınlarını, ailelerini de etkilemektedir. Elbette aile olmanın anlamı, bu zorlukları birlikte omuzlamaktır. Fakat devletimiz de bu yüke omuz vererek, engelli çocuğu olan annelere erken emeklilik imkanı sağlamıştır. Keza, evde bakıma muhtaç akrabalarına bakan kişilere maaş bağlanmaktadır."

En büyük engelin sevgisizlik olduğunun altını çizen Erdoğan, "Bu engeli aşabilenler, tüm zorlukları aşar, hayat denen o büyük sınavı başarıyla geçer. Fakat bunun için önce sevgi ekmek gerekir. Çünkü ancak ektiğimiz şeyi biçebiliriz. Peygamber Efendimiz, 'İman etmedikçe cennete giremezsiniz, birbirinizi sevmedikçe de iman etmiş olmazsınız' buyuruyor. Yani bizim inancımızda sevgi, imanın temelidir. Bütün iyi hasletler sevgiden doğar, sevgiyle büyür, güçlenir. Sevgi ise sorumluluk ister. Davranışlara yansımayan sevginin bir anlamı yoktur. Engelli kardeşlerimiz de toplumun emanetidir. Bizlere düşen önce engeli fark etmek, sonra iş birliği yapmaktır"değerlendirmesinde bulundu.

- "Özveri, sabır ve anlayış, herşeyin üstündedir"

Çocuklara erken yaşta farklı olana ve özel durumlara nasıl yaklaşması gerektiğinin öğretilmesi gerektiğini belirten Erdoğan, bu durumun ders kitaplarında yer alması ve toplumun empatiye alışması gerektiğini söyledi.

"Empati yapmak insanları birbirine yaklaştırır, iletişimi güçlendirir, güven inşa eder" diyen Erdoğan, gelişmişliğin de bir göstergesi olan, bu konuda farkındalığa erişmiş bir toplum yapısı inşa edilmesi gerektiğini vurguladı.

Atamada kadro alacakları kutlayan Emine Erdoğan Hanımefendi, "İnanıyorum ki, her biri kendi işinde başarılı olacak, ülkemize büyük hizmetler yapacaklardır. Aynı zamanda tüm aileleri de tebrik ediyorum. Özveri, sabır ve anlayış, her şeyin üstündedir. Allah hepinizden razı olsun" diye konuştu.

Erdoğan, yaklaşan Kurban Bayramına da değinerek, tüm vatandaşların bayramını kutladı. Vatandaşlardan trafik kurallarına riayet konusunda her zamankinden çok daha fazla dikkat göstermeleri ricasında bulunan Erdoğan, "Mutluluk ve kavuşma günleri olan bayramları, acı ve ayrılıkla gölgelememek için lütfen yollarda sabırlı olalım" dedi.
 

-


-‘’Engelli olmak asla bir özür veya kabahat değildir’’

Kura töreninde bir konuşma yapan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Fatma Betül Sayan Kaya, "Engelli vatandaşlarımız için yapılanların hiçbirini asla bir lütuf olarak görmedik. Bunları bir yurttaşlık vazifesi ve sizlerin temel haklarınızın teslimi olarak gördüğümüzü belirtmek istiyorum. Engelli olmak asla bir özür veya kabahat değildir" dedi.

Kurban Bayramı yaklaşırken engellilere erken bayram sevinci yaşatmanın heyecanı içinde olduklarını dile getiren Bakan Kaya, lisans, ön lisans, lise ve ilköğretim düzeyinden 2 bin 545 engellinin atamasının gerçekleştirileceğini belirtti.

Bakan Kaya, 2002'de 5 bin 777 olan engelli memur sayısının 51 bin 492'ye çıkarılacağını, böylece kamudaki engelli istihdamının AK Parti hükümetleri döneminde 9 kat artırılmış olacağını bildirdi.

Engellilerin toplumda aktif şekilde yer almaları, çalışma hayatına katılmaları, kendi emekleriyle ayakta durabilmelerinin kendileri için önemli olduğunun altını çizen Bakan Kaya, özellikle çalışabilir genç nüfusun, kamu ve özel sektörde istihdamına yönelik çabaların sonuç verdiğini görmenin ayrıca bir gurur vesilesi olduğunu ifade etti.

- "İnancın önünde hiçbir engelin duramayacağını anlatıyorsunuz"

Bakan Kaya, "Engelli vatandaşlarımız için yapılanların hiçbirini asla bir lütuf olarak görmedik. Bunları bir yurttaşlık vazifesi ve sizlerin temel haklarınızın teslimi olarak gördüğümüzü belirtmek istiyorum. Engelli olmak asla bir özür veya kabahat değildir. İnsanların engellerinden dolayı ayrımcılığa tabi tutulması, açıkça bir insanlık suçu ve büyük bir insanlık ayıbıdır. Asıl tehlikeli ve sorunlu olansa zihinlerdeki engellerdir" diye konuştu.

Zihinler ve kalplerin engeli olmadığı müddetçe aşılamayacak hiç bir engel, çözülemeyecek hiç bir sorunun kalmayacağına değinen Bakan Kaya, engellilerin gözleri olup da görmeyenlere, kulakları olup da duymayanlara, kalpleri olup da kavrayamayanlara çok güzel dersler verdiğini vurguladı.

Engellilere, "İnancın, azmin, kararlılığın önünde hiç bir engelin duramayacağını sizler anlatıyorsunuz" diye seslenen Bakan Kaya, yaşama sevinci oldukça, hayata sımsıkı sarıldıkça, gönül dünyası engellerle kaplanmadıkça fiziksel engellerin anlamsızlaşarak engel olmaktan çıkacağına işaret etti.

Dünyaca ünlü besteci Beethoven'ın kulaklarının duymadığını ama 9. senfonisiyle bütün dünyaya kardeşlik çağrısı yaptığına dikkati çeken Bakan Kaya, ünlü halk ozanı Aşık Veysel'in de görme engelli olduğunu ama felsefesi ve insan sevgisiyle bu topraklara yıkılmaz bir çınar bıraktığını aktardı.

Bakan Kaya, engellilerin başarı hikayelerine imza attığını belirterek görme engelli bir anne olan Şeyma Sevim Saleh'in ilkokulu bitirdikten sonra 1996 yılında Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesini kazandığını, ortaokul ve liseyi burada başarıyla tamamladığını anlattı.

Daha sonra Sevim Saleh'in görme probleminin başladığını, buna rağmen okulunu başarıyla bitirdiğini belirten Bakan Kaya, şöyle devam etti:

"Ama milletime karşı zihinleri ve kalpleri engellerle körelmiş olanlar onun üniversite okumasına müsaade etmiyorlar. Boğaziçi Üniversitesini kazanacak puan alıyor ama katsayı problemi nedeniyle Boğaziçi Üniversitesine yerleşemiyor. Ne zaman ki Türkiye'de bütün engellerin üzerindeki perdeler bir bir kalkıyor, o zaman Şeyma yeniden sınava giriyor ve 2012 yılında Boğaziçi Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümüne yerleşiyor. Bu sırada evleniyor ve pırıl pırıl yavrusu dünyaya geliyor. Şeyma bütün mücadelelerinin sonunda Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesinden birinci olarak mezun oluyor. 'Hayatımda hiç yıldızların köşelerini görmedim onları hep top gibi yuvarlak sandım.' diyordu Şeyma, belki yıldızların köşelerini hiç göremedi Şeyma ama adeta kendisi bütün engelli kardeşlerimize kutup yıldızı oldu."

Engellilerin tüm dünyada dışlandığı dönemlerde özellikle vakıflar aracılığıyla engellilerle dayanışmayı güçlendiren onlara el uzatmayı bir insanlık vazifesi olarak gören bir medeniyete sahip olunduğunu belirten Bakan Kaya, "(Allah sizin ne biçimlerinize ne de bedenlerinize bakar fakat o sizin yüreklerinize bakar.) diyen bir Peygamberin ümmetiyiz. İnsanların engeline bakmadan hiçbir ayrım yapmadan yaratılanı Yaradandan ötürü seviyoruz. Engellilerle ilişkilerini bedene değil, kalbe ve akla bakarak inşa eden geleneğimiz, böyle bir güzel medeniyet birikimimiz var" ifadesini kullandı.

- "Engellilerin her türlü hizmete kolayca erişimini sağladık"

Bakan Kaya, hükümet olarak bu medeniyet birikimini yeniden canlandırma, engellilerin sorunlarına cesaretle ve kararlılıkla el atma ve çözümler üretme noktasında çok büyük mesafe kaydedilmesinin mutluluğunu yaşadıklarını bildirdi.

Engellilerin sağlık, eğitim olmak üzere her türlü hizmete kolayca erişimini sağladıklarını anlatan Bakan Kaya, bakım ve rehabilitasyon alanında getirilen yeniliklerle hizmet kalitesinin standartlara uygun düzeye kavuşturulduğuna değindi.

Bakan Kaya, mevzuat reformlarıyla engellileri yok sayan anlayış yerine engelliye her alanda pozitif ayrımcılık kazandıran bir anlayışın getirildiğini belirterek, bakıma muhtaç engellilerin kurumsal bakım yerine ev ortamında ailelerinin yanında bakımını sağlamak için önemli tedbirlerin hayata geçirildiğine dikkati çekti.

Atılan adımlar neticesinde 495 bin vatandaşın evde bakım aylığı aldığına işaret eden Bakan Kaya, 15 yılda hayata geçirilen bu adımların öncüsünün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olduğunu ifade etti.

Bakan Kaya, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde bir zihniyet devrimine öncülük ederek ilk defa Engelliler Koordinasyon Merkezini kurduğunu hatırlattı.

Bakan Kaya, "15 Temmuz'da bir kez daha şahit olduk ki sizin bu vatan ve millet aşkınız, ülkenize sevdanız demokrasiye bağlılığınız ve engellere meydan okuyan kararlılığınız karşısında biz size hangi hizmetleri gerçekleştirirsek gerçekleştirelim az. Bu zamana kadar olduğu gibi bundan sonra da yeni projelerle hizmetlerle sizlerin huzurunuzda olacağız" dedi.

Bakan Kaya, her bir engellinin bu ülke için ortaya koyacağı değer ve kabiliyet bulunduğunu, kendilerine düşenin ise bunları ortaya çıkaracak ortamları oluşturmak olduğunu kaydetti.

Bakan Kaya, ataması yapılacak engellileri tebrik etti, çalışma hayatlarında başarılar diledi.

‘’Engelli vatandaşlarımıza yönelik sosyal politikaları, hak eksenli bir anlayışla yürütüyoruz’’

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu ise, kamudaki engelli personelin yüzde 89'unun son 15 yıldaki atamalar sayesinde istihdam edildiğini belirterek, "İktidarı devraldığımız zaman 5 bin 777 olan kamudaki engelli personel sayımız bugün atayacağımız 2 bin 545 engelli kardeşimizle birlikte 50 bin sayısını aşacaktır" dedi.

Buradaki konuşmasında, AK Parti hükümetlerinin engellilere yönelik sosyal politikaları, hak eksenli bir anlayışla yürüttüğünü belirten Bakan Sarıeroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'a engellilerin yaşam koşullarını iyileştirmeye yönelik adımları ve desteklerinden dolayı tüm engelliler adına teşekkür etti.

- "Yeni bir atama imkanı yaratılmasının takipçisi olacağım"

Son 15 yılda kamudaki engelli istihdamı sayısında önemli oranlara ulaşıldığına işaret eden Bakan Sarıeroğlu, şunları söyledi:

"Kamuda istihdam edilen engelli personelimizin yüzde 89'u son 15 yılda yapılan atamalar sayesinde yerleştirilmiştir. İktidarı devraldığımız zaman 5 bin 777 olan kamudaki engelli personel sayımız, bugün atayacağımız 2 bin 545 engelli kardeşimizle 50 bini aşacaktır. İnşallah önümüzdeki dönemde de yapacağımız atamalarla bu sayıyı arttırmaya devam edeceğiz. Bu sene içerisinde ikinci bir atama yapılması talebi söz konusu. Yeni bir atama imkanı yaratılmasının takipçisi olacağım konusunda söz veriyorum. İlerleyen günlerde bunu sağlamak için inşallah el birliği çalışacağız."

- Türkiye 11'incisi görme engelli Kılıç

KPSS'de 98 puan alarak Türkiye 11'incisi olan ve hakimlik sınavını dereceyle kazanarak geçen sene Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı personeli olan görme engelli Sabit Kılıç ise engelli istihdamının bireyin hayatına doğrudan ve pozitif etki ettiğini dile getirdi.

Kılıç, hiçbir iş veya mesleğin engellilere kategorik olarak kapatılmaması gerektiğini söyledi.
 
- Emine Erdoğan'dan Boğaziçi Üniversitesini kazanan Fulya'ya hediye

Konuşmaların ardından Emine Erdoğan Hanımefendi, Lisansüstü Yerleştirme Sınavları'nda (LYS) 5 puan türünde Türkiye birincisi olan ve Boğaziçi Üniversitesi İktisat bölümünü kazanan görme engelli Fulya Akkaya'ya hediye verdi.

Erdoğan, genç kız ve annesiyle bir süre sohbet etti ve hatıra fotoğrafı çektirdi.

Daha sonra, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Fatma Betül Sayan Kaya, Emine Erdoğan'a tablo armağan etti.

Erdoğan, Sarıeroğlu ve Kaya'nın, törenin sonunda bilgisayar tuşuna basarak başlattığı kurayla 2 bin 545 engelli kamu kurum ve kurumlarına yerleştirildi.

Saray Engelsiz Yaşam Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi mehteran takımı da törende bir gösteri sundu. 


Sonraki Sayfa: 2017-EKPSS/Kura Yerleştirme Sonuçları Açıklandı

Önceki Sayfa : Bakanımız Kaya’nın 1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü Mesajı